Od oszczędzania do inwestowania

Marzenie o bogactwie jest całkiem realne

Któż nie chciałby być bogaty? Jeśli przeprowadzić by sondę uliczną i zadać takie pytanie ludziom, ogromna większość odpowiedzi byłaby twierdząca. Gdy jednak zapytać ludzi o to, czy wiedzą w jaki sposób mogliby się stać bogaci, większość nie potrafiłaby podać realistycznej odpowiedzi (zakładamy, że wygrana na loterii nie jest zbyt prawdopodobną opcją). Okazuje się jednak, że każdy człowiek jest w stanie poprawić swoją kondycję finansową. Może nie każdy da radę zdobyć w ten sposób miliony złotych, ale kwoty pozwalające na realizację sporej ilości marzeń są jak najbardziej w zasięgu. Dokonując w swoim życiu kilku zmian można w prosty sposób sprawić, że stan konta bankowego będzie się z miesiąca na miesiąc powiększał, a większość problemów finansowych odejdzie w niepamięć.

Jak najszybciej pozbądź się długów

Przede wszystkim należy pozbyć się długów. Nic tak nie rujnuje domowych finansów jak duża ilość kredytów i pożyczek do spłacenia. Są co prawda sytuacje, w których wzięcie kredytu jest dobrą opcją, ale w większości przypadków lepiej jest wstrzymać się z zakupem do czasu kiedy będzie się dało go dokonać bez pożyczania pieniędzy.

Dla wielu ludzi główny problem z kredytami polega na tym, że pieniądze wydają się im zbyt łatwo dostępne. Na pierwszy rzut oka nie widać bowiem, że trzeba będzie oddać więcej niż się pożyczyło (czasem dużo więcej, jeśli bierze się na przykład chwilówki). Życie na kredyt nigdy nie doprowadzi do bogactwa, będzie tylko wyciągać coraz więcej pieniędzy z portfela.

Jeśli chce się w przyszłości mieć dużo pieniędzy należy więc jak najszybciej pozbyć się długów. Owszem, w przypadku kredytu mieszkaniowego może być to niemożliwe, ale z wszystkimi innymi przeważnie da się coś zrobić. A jeśli już uda się wyjść z zadłużenia, lepiej nigdy nie wchodzić tam ponownie.

Regularnie oszczędzaj pieniądze

Podstawą bogacenia się jest to, aby wydawać mniej pieniędzy niż się zarabia. Dobrze jest, gdy na koniec każdego miesiąca na koncie zostaje więcej środków niż było tam na końcu poprzedniego okresu. Tempo w jakim stan konta rośnie można określi tempem bogacenia się.

Krótko mówiąc, oszczędzanie jest zmniejszeniem wydatków. Można to zrobić albo rezygnując z luksusów i godząc się z nieco niższym standardem życia albo optymalizując swoje wydatki i zyskując więcej pieniędzy bez odczuwania jakiejkolwiek straty.

Oczywiście to drugie wydaje się dużo bardziej atrakcyjne. Jak to zrobić? Przede wszystkim warto korzystać z promocji. Nawet na zakupach spożywczych można w ten sposób sporo zaoszczędzić. Warto również kupować ubrania poza sezonem, a także korzystać z programów lojalnościowych, które pozwolą na regularne korzystanie ze zniżek.

Czasem oszczędzanie wiąże się z poniesieniem pewnych kosztów, które zwrócą się dopiero za jakiś czas. Można wymienić stare żarówki na bardziej nowoczesne, co mniejszy zużycie prądu. Można zainstalować kolektory słoneczne albo panele fotowoltaiczne do przetwarzania światła na energię elektryczną. Można nauczyć się jeździć samochodem tak, żeby zużywał mniej paliwa.

Dużo zaoszczędzić można też rezygnując z pewnych luksusów. Do pracy może lepiej będzie dojeżdżać rowerem albo autobusem? Albo nadal samochodem, tylko zabierać po drodze paru kolegów, którzy dorzucą się do benzyny. Zdecydowanie warto rzucić palenie i ograniczyć spożycie alkoholu. Zarówno portfel, jak i organizm bardzo ucieszą się z takiej decyzji. Warto rozważyć również skreślenie słodyczy. Co prawdą są smaczne i mogą poprawić samopoczucie ale nie należą do najzdrowszych przekąsek.

Inne sposoby też są warte uwagi. Można jeździć na wakacje po Polsce zamiast wybierać się na zagraniczne wojaże. Można zrezygnować z wypraw do kina i tak dalej. Ale nie warto rezygnować ze wszystkiego. Oszczędzanie ma być środkiem, a nie celem samym w sobie. Nie warto dla niego rezygnować ze wszystkiego co kosztuje, a sprawia przyjemność.

Mądrze inwestuj wolne środki

Posiadając oszczędności, najlepiej ulokować je tak, aby zarabiały na siebie. Jest na to całkiem sporo sposobów, które dają często niemalże darmowe pieniądze. Oczywiście dróg dla potencjalnego inwestora jest bardzo wiele i to, którą wybierze powinno zależeć od jego skłonności do ryzyka, ilości posiadanego kapitału oraz (a może przede wszystkim) doświadczenia.

Na początek, godne uwagi są konta oszczednosciowe. Nie trzeba wiele robić, aby na nich regularnie zarabiać. Wystarczy wykonać jeden przelew w miesiącu, by cieszyć się odsetkami wypłacanymi przez bank na koniec okresu rozliczeniowego. Miłym uczuciem będzie widzieć, jak owe odsetki będą z miesiąca na miesiąc coraz wyższe wraz z rosnącym stanem samego konta oszczednosciowego.

Podobnie prostym produktem są lokaty bankowe. Również wystarczy raz wpłacić tam pieniądze, aby za jakiś czas cieszyć się zyskiem. Zarobić można nawet więcej niż na rachunku oszczędnościowym. Warto tylko pamiętać, żeby nie rezygnować z lokaty przed upływem ustalonego terminu. Wcześniejsze zerwanie depozytu wiąże się bowiem z całkowitą utratą odsetek.

Sporo można zarobić na giełdzie, gdzie kupuje się i sprzedaje akcje spółek zarabiając na różnicy cen. Sama idea jest prosta, jednak wymaga posiadania pewnej wiedzy i doświadczenia. Na szczęście, wiedza ta jest w obecnych czasach dość łatwo dostępna razem z wieloma dość skutecznymi strategiami inwestycyjnymi. Statystycznie rzecz biorąc na giełdzie można zarobić więcej niż dadzą konta oszczednosciowe czy lokaty, jednak zarobek będzie bardzo nieregularny. W jednym miesiącu można podwoić swoje środki, a przez kilka kolejnych regularnie je tracić (albo na odwrót). Należy więc być cierpliwym i starać się nie podejmować decyzji bazując na emocjach.

Jeszcze bardziej ryzykowna jest giełda walutowa, choć pozwala za to na większy zarobek. Na granie tam powinny się decydować jednak tylko osoby z dużym doświadczeniem. Inni prędzej stracą swoje oszczędności niż cokolwiek zarobią. Posiadanie doświadczenia i ostrożność są zresztą podstawami przy jakimkolwiek inwestowaniu. Jeśli do inwestowania podejdzie się jedynie z żądzą jak największego zysku, nie będzie się ono wiele różnić od zwykłego hazardu.

Redakcja

Autor

Redakcja

Bardzo dziękuję za przeczytanie mojego artykułu ;)

Dodaj komentarz