Konto oszczędnościowe
Opcję konta oszczędnościowego znaleźć można w ofercie praktycznie każdego banku. Jako produkt przeznaczony dla użytkowników o konkretnych potrzebach, konto oszczędnościowe przynosi najwięcej zysków tym, którzy wiedzą jak wykorzystać jego zalety. Przed wyborem rozwiązania dla siebie zalecane jest porównanie, gdzie uda się najkorzystniej takie założyć, zwracając uwagę na koszty powiązane z utrzymaniem, wypłatami i innymi popularnymi operacjami.
Najważniejsze cechy
Jak wiadomo nawet średnio obeznanym w temacie użytkownikom produktów bankowych, normalne konto pomaga łatwo i sprawnie operować dostępnymi środkami finansowymi, natomiast tzw. lokata zamraża środki i sprzyja ich pomnażaniu się. Konto oszczędnościowe jest takim jakby półśrodkiem, ponieważ oferuje znacznie większą elastyczność od lokaty, a jednocześnie pozwala na posiadanie wysokiego oprocentowania zgromadzonych pieniędzy. W ogromnej większości opcji osoba prowadząca taki rachunek może zasilać konto o dowolnym czasie, dowolną sumą, ma też możliwość wypłacania pieniędzy, kiedy zechce (lokaty na to nie pozwalają). Można również liczyć na brak opłat związanych z utrzymaniem konta, najczęściej jeśli suma wpłaconych środków przekracza pewien ustalony pułap. Jeśli chodzi o kwestię wypłat, tutaj bywa różnie: zdarza się, że konto jest tak skonstruowane, że użytkownik może dokonywać ich kiedy zechce, bez jakichkolwiek zmian w wartości już uzyskanych odsetek. Czasem z kolei można zrealizować wypłatę raz w miesiącu zupełnie za darmo i bez konsekwencji, natomiast każda następna będzie już obwarowana opłatą.
Co lepiej wybrać?
Nawet gdy już wiemy, którego banku oferta okazuje się najbardziej opłacalna, trzeba jeszcze zastanowić się nad samą specyfiką konta. Zdecydowanie najprostsze w obsłudze jest zwykłe konto tj. rachunek bieżący, który wystarczy utrzymywać „na plusie” np. przekierowując tam uzyskane wynagrodzenie. Z kolei łatwo też jest wybrać lokatę, na którą wpłaci się środki w odpowiedniej wysokości i zostawi, aby powiększały się z miesiąca na miesiąc. Konto oszczędnościowe gwarantuje uzyskanie wygody łączącej zalety obu tych rozwiązań, ale część osób będzie wolała korzystać z dwóch osobnych typów rachunków.
Rosnąca popularność
Konta oszczędnościowe robią się coraz bardziej popularne, bo duża konkurencja zachęca banki do oferowania klientom szeregu dodatkowych rozwiązań w ramach jednego rachunku. Wystarczy przejrzeć skrócone warunki wszystkich ofert, by zauważyć, ile przydatnych możliwości wbudowano w różne typy dostępnych kont. Oprócz typowych zalet konta oszczędnościowego, klienci mogą liczyć na znaczne usprawnienie korzystania z rachunku za pomocą urządzeń mobilnych (np. smartfonów – to obecnie podstawa, by dało się z każdego miejsca na świecie szybko sprawdzić stan środków, dokonać ew. wypłaty, uregulować jakieś rachunki itd.), dodatkowe pakiety ochronne, ubezpieczenia, karty płatnicze z korzystnym oprocentowaniem i nie tylko. Opcji bywa tak dużo, że część osób stara się o pomoc doradcy finansowego, by dokonać najbardziej trafnego wyboru.
Nie tylko zalety
Trzeba wiedzieć, że każdym wyborem produktu bankowego powinna rządzić rzeczywista potrzeba. Niedoprecyzowanie wymogów i oczekiwań skutkuje często niezadowoleniem z podjętej decyzji bądź ujawnieniem się pewnych „pułapek”, których dałoby się ustrzec, inaczej formułując zapotrzebowanie. Dla przykładu, osoby szukające konta dla siebie ulegają często namowom pracowników banku do wybrania rachunku oszczędnościowego, ale że ich doświadczenie w tej kwestii jest mizerne, wybierają rachunek z niedużym oprocentowaniem (bo przecież nie zależy im na lokacie, głównym celem istnienia konta będzie gromadzenie środków). Wskutek tego uzyskują konto obwarowane pewnymi wymogami, a nieduże odsetki w żaden sposób im tego nie rekompensują (o ile w ogóle zdołają jakieś uzyskać, traktując rachunek normalnie). Problematyczne bywa też niedokładne czytanie umów bądź podpisywanie wszystkiego „jak leci”. W niektórych bankach duże korzyści możliwe do uzyskania dzięki rachunkowi oszczędnościowemu są uzależnione od spełniania pewnych wymogów, na przykład dokonywania regularnych zakupów kartą płatniczą, skorzystania z jakiegoś produktu, ubezpieczenia itd. Dyskusyjna bywa też kwestia zysków z odsetek. Możliwe zarobki z tym związane można łatwo „zaburzyć” dokonując o jednej wypłaty za dużo lub wpłacając na konto za mało środków (a informacji na ten temat brak). Problemem bywa również to, że od każdego rachunku oczekuje się pewnych funkcjonalności, które po prostu ułatwiają życie. Konta oszczędnościowe nie zawsze dysponują tym wszystkim od razu, ale można sobie taką możliwość dokupić – niestety, często za tyle, że znika cały zysk wywołany trzymaniem środków na lokacie.
Podsumowując, żeby móc cieszyć się z funkcjonalnego rachunku oszczędnościowego, trzeba dokonać dobrego wyboru i jednocześnie naprawdę wykorzystywać jego potencjał w wyniku pewnych potrzeb. Decyzję powinna poprzedzić dokładna analiza rynku i dostępnych produktów, ewentualnie kontakt z doradcą (najlepiej pozostającym poza konkurencją) bądź wsparcie zaufanej osoby, która już zdążyła przetestować pewne produkty i wie, co oferują.
- Jak pandemia zmieniła rynek kredytów? - 28 marca 2023
- Ranking kont oszczędnościowych dla dwojga – luty 2019 - 26 lutego 2019
- Specyfika kont oszczędnościowych - 17 maja 2016